Strona główna

Aktualności

Szkolenie z zarządzania własnością intelektualną

W dniach 30.11 – 01.12.2017 r. Centrum Transferu Technologii Politechniki Opolskiej zorganizowało szkolenie dla pracowników naukowych oraz administracyjnych z zakresu zarządzania własnością intelektualną. Szkolenie prowadzili eksperci z Centrum Transferu Technologii Politechniki Łódzkiej.

W imieniu Politechniki Opolskiej spotkanie otworzył prorektor ds. nauki prof. dr hab. inż. Marian Łukaniszyn, wskazując na co raz większe znaczenie badań naukowych i ich komercjalizację, również w kontekście planowanych zmian ustawowych, w szkolnictwie wyższym. Uczestników powitał dyrektor Centrum Transferu Technologii dr hab. inż. Adam Niesłony, prof. PO, który przedstawił prowadzących oraz omówił program szkolenia.

W pierwszym dniu szkoleniowym zaproszeni prelegenci przedstawili zagadnienia związane z organizacją procesów komercjalizacji wyników prac B+R w uczelni wyższej oraz omówili zasady wydatkowania środków finansowych przyznanych uczelni na utrzymanie potencjału badawczego. Ponadto, uczestnicy szkolenia zapoznali się z najważniejszymi fragmentami obowiązujących na uczelni regulaminów dot. komercjalizacji. Opierając się na praktycznych przykładach szkoleniowcy zwracali uwagę na kwestie dotyczące praw i obowiązków uczelni, pracowników oraz studentów i doktorantów w zakresie ochrony i korzystania z praw autorskich i praw pokrewnych oraz praw własności przemysłowej. W ostatniej części pierwszego dnia szkoleniowego omówiono ogólne mechanizmy komercjalizacji wyników prac B+R z uwzględnieniem obowiązujących przepisów prawa, a także szczegółowo przedstawiono konsekwencje zastosowania wybranych modeli komercjalizacji w procesie transferu technologii.

W drugim dniu szkoleniowym uwagę uczestników skupiono na tematyce legislacyjnej związanej z zarządzaniem własnością intelektualną w uczelni. Zaproszeni eksperci omówili formalno-prawne aspekty współpracy naukowo-biznesowej, w tym sposoby efektywnego nawiązywania współpracy z przedsiębiorcami przy jednoczesnej ochronie własnych interesów, wskazując na takie zagadnienia jak: rodzaje umów w transferze technologii, nabycie praw autorskich, praw własności przemysłowej, know-how oraz na aspekty praktyczne tworzenia umów licencyjnych i umów sprzedażowych. Dokładnie omówiono metody i rodzaje ochrony własności intelektualnej. Szczegółowo przedstawiono charakter prawny umowy konsorcjum oraz umowy o zachowaniu poufności jako dokumenty dające bezpieczeństwo prawne w kontekście negocjacji z inwestorami.

Za pomoc w organizacji wydarzenia serdecznie dziękujemy dziekanowi oraz pracownikom dziekanatu wydziału Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii.


Aby pobrać materiały szkoleniowe należy zalogować się do INTRANETU, a następnie kliknąć link:
https://inet.po.opole.pl/download/download.php?id=Njk2ODs4ODI4O3dwaXM=

Weź udział w V edycji konkursu „Eureka! DGP – Odkrywamy polskie wynalazki”

Dziennik Gazeta Prawna rozpoczyna V edycję konkursu i cyklu redakcyjnego pod nazwą „Eureka! DGP – odkrywamy polskie wynalazki”.

Do 12 grudnia 2017 r. można przesyłać zgłoszenia do udziału w konkursie Eureka! DGP.

Zapraszamy i zachęcamy do udziału w konkursie naszych naukowców z wynalazkami zgłoszonymi do Urzędu Patentowego RP w latach 2015 oraz 2016.

Nagrodą w konkursie jest 30 tys. zł dla zespołu wynalazczego i kampania reklamowa o wartości 50 tys. zł dla reprezentowanej przez zespół instytucji w mediach INFOR Biznes.

UDZIAŁ W KONKURSIE JEST BEZPŁATNY.

Wybrane wynalazki będą prezentowane na łamach „Dziennika Gazety Prawnej” od stycznia 2018 r. w cyklu redakcyjnym „Eureka! DGP – Odkrywamy polskie wynalazki”, natomiast wszystkie zgłoszone do konkursu projekty znajdą się na stronie internetowej http://eureka.dziennik.pl/

W razie jakichkolwiek pytań jesteśmy do Państwa dyspozycji i służymy pomocą.

Wypełniony formularz wraz z załącznikami prosimy przesyłać na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Do pobrania:

Regulamin konkursu

Formularz zgłoszeniowy

Załącznik nr 2

Zapraszamy na szkolenie w dniach 30.11 - 01.12.2017 r.!

Centrum Transferu Technologii Politechniki Opolskiej ma zaszczyt zaprosić pracowników naukowych oraz administracyjnych naszej uczelni na dwudniowe szkolenie z zakresu zarządzania uczelnianą własnością intelektualną, które odbędzie się w dniach 30.11 – 01.12.2017 r., w godzinach 9:00 – 15:00, w auli nr 25 w budynku nr 9A Wydziału Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii Politechniki Opolskiej przy ul. Prószkowskiej 76.

Szkolenie podzielone zostało na 3 moduły tematyczne dotyczące: organizacji procesów komercjalizacji własności intelektualnej w uczelni, sposobów komercjalizacji wyników prac B+R oraz powiązanych z tym obszarem aspektów prawnych. Szkolenie skierowane jest do pracowników naukowych oraz administracyjnych naszej uczelni, a przygotowane i poprowadzone będzie przez zewnętrznych specjalistów z zakresu transferu technologii oraz własności intelektualnej posiadających doświadczenie w realizacji projektów komercjalizacyjnych krajowych oraz międzynarodowych.

Zachęcamy do zapoznania się z PROGRAMEM SZKOLENIA i prosimy o potwierdzenie uczestnictwa przesyłajac wiadomość na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. do dnia 21 listopada 2017 r.

Dystrybucja Innowacji – Maraton Innowacyjności

Weź​ udział w Dystrybucji Innowacji, 3-dniowym maratonie, w​ trakcie którego poznasz firmę TAURON Dystrybucja, spotkasz ciekawych ludzi, dowiesz się jak pracuje się w formule service design thinking i będziesz mógł opracować innowacyjne rozwiązania. ​

Dwanaście zespołów studenckich weźmie udział w maratonie innowacyjności Dystrybucja Innowacji, organizowanym przez TAURON Dystrybucja
i opracuje projekt, inspirując się tematem:
„Energia Przyszłośc​i: Internet Rzeczy, Big Data i elektromobilność w inteligentnych sieciach energetycznych”.

Najpierw uczestnicy poznają potrzeby klientów TAURON Dystrybucja oraz zasady pracy w formule service design t​hinking. Przez kolejne dwa dni, wykorzystując zdobytą wiedzę, będą tworzyć nowatorskie rozwiązania dla TAURON Dystrybucja.
 24.10.2017 r. w godz. 9.30 – 12.30 w holu budynku nr 3 przy ul. Prószkowskiej (II kampus PO) zorganizowane zostanie stoisko promocyjne firmy Tauron Dystrybucja S.A. Pracownicy będą udzielali dodatkowych informacji dotyczących tego wydarzenia.

Jak się zapisać?

Forum Młodych Innowatorów

Zapraszamy do drugiej edycji konkursu Forum Młodych Innowatorów, którego celem jest identyfikacja i wybór najlepszych pomysłów młodych innowatorów z zakresu nowoczesnych technologii, konstrukcji, materiałów dla chemii, mających szanse praktycznego zastosowania w przemyśle.

Pomysły zostaną ocenione pod względem innowacyjności i stworzonego Modelu Biznesowego a także możliwości zastosowania w przemyśle.   

Czytaj więcej...